O Slovensku

Slovensko, země pro rekreaci a turistiku přímo stvořená. Krásná příroda, hory, lázně, termály, slunce, nespočet turistických atrakcí, města s bohatou historií. To vše najdete u našich blízkých sousedů – lidí s dobrou náladou a elánem. Slovensko je zemí v srdci Evropy, s mluvou každému z nás srozumitelnou. Dopřejte si dovolenou, zkrácený pobyt nebo třeba jen víkend v této nádherné zemi s tolika různými a jedinečnými místy.

Víkend, zkrácený pobyt nebo celý týden na Slovensku znamená odpočinek, pohodu a mnoho zážitků.  Piešťany, Trenčianske Teplice, Vysoké Tatry – hotely ve standardu *** jsou skvělou volbou. 

Slovensko je dlouhodobě druhou nejnavštěvovanější destinací, kam směřují statisíce Čechů. Je vidět, že přibývá zkrácených pobytů v místech s termální vodou nebo s nově vybudovanými Wellness centry jako např. Wellness Patince, Strand Vyšné Ružbachy, Liptovská Teplá (Bešeňová) atd. Významný nárůst zaznamenaly po několka letech stagnování lázně Piešťany a Trenčianské Teplice. Zde můžeme doporučit hotely na lázeňském ostrově (Balnea Komplex) nebo např. hotel Odevák, Linea. 

V zimní sezóně mnoho středisek připravilo novinky a rovněž i nová střediska vznikla nebo byla zásadním způsobem vylepšena či zrekonstruovaná. Velmi populární se pro letošní zimní sezónu 2007/2008 rýsují střediska v Litpovských Revúcách, v Závažné Porubě, v Malé Lučivné, Bánské Štiavnici. S rozmachem lyžařských služeb se pochopitelně pojí i otevírání a rekonstruování ubytovacích a gastro zařízení. Hotely Smrečina, Pod Sokolím jsou toho příkladem. Tradičně silnou pozici si udržují hotely pro rodiny s dětmi a tak zmiňujeme, že hotel Kriváň (typický představitel) přešel v letošním roce pod novou, rostoucí značku Pressburg Hotels.

Lázně a Wellness 

Slovensko se ve světě spojuje s renomovanými lázněmi, které se specializují na léčení indikací. Termální prameny, bahno i unikátní klima přinášejí úlevu svojí neuvěřitelnou léčivou silou. Stále častěji je vidět synergie a proplétání se lázeňství s wellnessem.

Filozofií wellness je harmonie těla a duše, kterou člověk může dosáhnout svým aktivním přístupem k vlastnímu životnému stylu, zdraví, kráse a vitalitě. Wellness pobyty tak často nabízí i tradiční lázeňská místa a výsledkem je možnost společného pobytu v kterýchkoli lázních a především pak spokojenost zákazníků s atraktivním a moderním pojetím léčby či regenerace. 

Vodní parky a termální parky

Slovensko je velmi oblíbené rovněž díky velkému množství termálů a léčivých pramenů. Se stále rostoucím trendem aktivního využití volného času přibývají zábavní parky, termální parky na území celé země. Nové projekty jsou schváleny a tak se i do budoucna můžeme těšit na stále modernější areály a konkurenční ceny.

Vyzkoušejte blahodárné účinky termálních vod, dopřejte radost svému tělu, nechejte se unášet na vlnách vod. Často jsou termální parky spojeny s aquacentry nebo plaveckými bazény, aby zde našli všichni to své potěšení – od nejmenších až po seniory.

Hory 

Národní parky Slovenska

Vysoké hory, nádherné doliny, hluboké jeskyně, divoké i klidné řeky, průzračné vodopády, jedinečná fauna, flóra – nadchněte se pro tento kousek pohádky.

Přírodní zajímavosti

Nádherné přírodní zákoutí skrývají nejrozmanitější divy přírody a času, které zvou k dobrodružstvím nekonečné fantazie a tajemné sily.

Pohoří

Více jak 40% území Slovenska tvoří lesy. Pohoří s výraznou členitostí a rozmanitostí terénů lákají všechny co touží po tichu, romantice nebo oddechu.

Horská služba 

Vážení návštěvníci a milovníci Slovenských hor, lyžaři a snowboardisti NEZAPOMEŇTE na pojištění do hor! Slovenská horská služba má s účinností od 1. července 2006 právo, resp. povinnost požadovat platby za zrealizovaný zásah!

Povinnost platit za zásah záchranářů zavedla novela zákona o Horské záchranné službě, kterou slovenský parlament přijal v roce 2006. Horská služba na Slovensku od 1. července bude vyžadovat náhradu po postižených bez ohledu na státní občanství i na skutečnost, zda svým chováním porušili či neporušili své povinnosti.

Finanční náklad na zásah se bude vyčíslovat podle počtu záchranářů a potřebné techniky. Při použití helikoptéry tak náklady mohou dosáhnout i několika stovek tisíc korun. Neváhejte si ověřit rozsah sjednaného pojištění. Pojištěním v hodnotě několika desítek či stovek korun na pobyt tak budete mít jistotu pojistného krytí a mnohem klidnější dovolenou.

Zimní radovánky

Snowboarding je nejdynamičtější se rozvíjející zimní sport, který si získává svoje příznivce na celém světě. Slovensko není výjimkou, dobrodružství na prkně začíná …

Vychutnejte si vaši zimní dovolenou v jednom ze slovenských středisek. Mimo běžného standardu vám každé lyžařské středisko poskytne ještě něco navíc, co je pro ně typické.

Bílé pláně, krásně zasněžené stromy, ticho. Vyzkoušejte si běžecké stopy a trasy, které nabízí kvalitní zážitek, nádherné výhledy a relax.

Ubytování

Na Slovensku je více jak 2800 ubytovacích zařízení, zařízení hotelového typu bylo 470 (rok 2004) a stále vzrůstá i počet ubytovacích kapacit v soukromí. Hotely jsou klasifikované podle obecně závazných předpisů od 1 do 5 hvězdiček v závislosti na vybavení a poskytování služeb. Turistické ubytování je možno najít i v soukromí, v penzionech, chatách či chalupách a kempingech. Na Slovensku je velké množství horských a podhorských obcí s dobře zabudovanou turistickou infrastrukturou.

Nákupy – prodejní doba

Většina obchodů je otevřená pondělí – pátek od 9.00 hod. do 18.00 hod. Velké obchodní domy a nákupní centra ve čtvrtek a pátek do 19.00 hod – 21.00 hod. V sobotu je zpravidla otevřeno od 9.00 hod. – 13.00 hod. Některé obchodní sítě mají otevřeno v sobotu i v neděli. Hypermarkety v Banské Bystrici, Bratislavě, Košicích, Nitře, Trnavě jsou otevřeny nepřetržitě 24 hod. V posledních letech se ve městech rozšířila síť menších obchůdků značených jako VEČERKA. Mají stejně tak otevřeno sedm dní v týdnu, orientují se však jen na běžné potraviny. V turistických lokalitách jsou otevřené i menší obchody s celotýdenní prodejní dobou v turistické sezóně.

Gastronomie

Samozřejmostí je Evropská kontinentální kuchyně, ale i místní a zahraniční speciality. V Bratislavě je výběr skutečně neomezený v počtu francouzské kuchyni, stravování systémem švédského stolu na špičkové úrovni v luxusních hotelech, pizzériích, čínské nebo arabské kuchyni. Motoresty a restaurace při cestách představují místní speciality – od slovenských na sever po maďarskou kuchyni a speciality dunajských rybářů na jihu Slovenska.

Silniční doprava

Na území Slovenska je široká silniční síť, která se skládá z dálnic, rychlostních silnic, silnic I., II. a III. třídy. V roce 2004 bylo v provozu 316 km dálnic. Poplatky za použití dálnic a rychlostních silnic se realizují prostřednictvím dálniční známky, která má roční/měsíční resp. týdenní platnost, přičemž se zohledňuje tonáž vozidla. Pro vozidla nad 3,5 tuny je možné zakoupit si i známku s 24-hodinovou platností.

Sankce za jízdu po zpoplatněných úsecích bez dálniční známky může být stanovena až do výše 10 násobku roční dálniční známky.

Poměrně hustá je i vnitrostátní a meziměstská autobusová síť. Prostřednictvím mezinárodní sítě EUROLINES, StudentAgency, SAD atd. je možné cestovat na Slovensko. Námi doporučený dopravce je StudentAgency.

Dopravní předpisy

Značení silnic zodpovídá evropským normám. Používání bezpečnostních pásů je povinné i ve městech. Před jízdou je zakázané pít alkohol – povolených 0 promile alkoholu v krvi! V obci je povolená rychlost 60 km/h, mimo obce 90 km/h a na dálnici a cestách dálničního typu 130 km/h.

K předepsané výbavě vozidla patří lékárnička, vlečné lano, výstražný trojúhelník a funkční rezervní kolo. Je zakázané na předních sedadlech přepravovat děti do 12 let a zvířata.

Paliva

Na Slovensku jsou dostupná bezolovnatá benzínová paliva s oktanovým číslem 91, 95 a 98, stejně tak i motorová nafta. Síť čerpacích stanic je poměrně hustá.

Parkování

Parkování v centrech měst je možné jen na vyhrazených místech. Ve velkých městech se používají parkovací karty. Je nutné je umístit na viditelném místě v autě a zakoupit je možno v parkovacích automatech, v trafikách a novinových stáncích, nebo přímo u prodejců parkovacích lístků. Parkování v zakázaných zónách se trestá pokutou nebo zablokováním, příp. odtáhnutím vozidla.

Doprava ve městech

Ve větších městech funguje městská hromadná doprava. Jízdenky se kupují v novinových stáncích, v automatech na zastávkách nebo přímo v autobuse.

Taxi

Taxislužby jsou ve všech městech na Slovensku. Turistická sazba za 1 km v městě je 10 – 20 Sk (různá podle města), přičemž zvlášť se platí i tzv. nástupné, které je zpravidla v rozmezí od 20 do 40 Sk.
Vybrané jízdní vzdálenosti

Bratislava – Vídeň65 km
Bratislava – Praha350 km
Bratislava – Budapešť205 km
Bratislava – Košice400 km
Bratislava – Žilina200 km
Bratislava – Banská Bystrica208 km
Banská Bystrica – Košice217 km
Banská Bystrica – Poprad119 km
Žilina – Košice253 km

Letecká doprava

Počet přepravených pasažérů z ČR v posledních letech stále roste a to především na lince Praha – Bratislava.

 • Bratislava Airport (BTS)
  (M. R. Štefánik) 9-12 km od centra města, možnost přepravy: autobus (délka cesty – 30 min.), taxi (15 min)
 • Košice Airport (KSC)
  vzdálené 10 km od centra města. K dispozici taxi (15 min), autobusy
 • Tatry-Poprad Airport (TAT)
  vzdálené 5 km od města
 • Airport Sliač

Vodní doprava

Pro lodní osobní i nákladní dopravu má na Slovensku zásadní význam řeka Dunaj, která je nejvýznamnější říční dopravní tepnou. Spojuje Bratislavu, Vídeň a Budapešť.

Říční plavby

 • Bratislava- Vídeň – Bratislava
 • Bratislava – Budapešť- Bratislava
 • Bratislava – Devín – Bratislava
 • Bratislavský okruh

Železniční doprava

Mezi nejdůležitější železniční tratě je možno považovat úseky Bratislava – Kúty, Bratislava – Žilina, Žilina – Košice a Bratislava – Štúrovo. Slovenská železniční síť je napojená na sousední země a je součástí evropských železničních koridorů. Existují přímé mezinárodní spojení s Břeclaví, Ostravou, Brnem a Prahou.

Poloha

Slovenská republika leží ve střední Evropě. Je charakteristická relativně velkými rozdíly v nadmořské výšce. Střední a severní Slovensko je více hornaté, táhne se jím karpatský oblouk. Jih a východ krajiny leží na nížinách, které jsou významnou hospodářskou oblastí Slovenska. Nejvýznamnější řekou je Dunaj, který spojuje hlavní město Bratislavu se dvěmi metropolemi Evropy – Vídní a Budapešťí.

Hranice:Maďarsko – 679 km
Polsko – 597,5 km
Česká republika – 265 km
Rakousko – 127,2 km
Ukrajina – 98 km
Souřadnice:Patince – 47 43′ 55″ zeměpisné délky
Oravská Polhora – 49 36′ 54″ zeměpisné délky
Záhorská Ves – 16 50′ 04″ zeměpisné šířky
Nová Sedlica – 22 34′ 20″ zeměpisné šířky
Maximální délka:428 km – Záhorská Ves [Z] – Nová Sedlica [V]
Maximální šířka:195 km Štúrovo [J] – Skalité [S]
Nadmořská výška (min./max.):95 m (Bodrog) – 2656 m (Gerlach)
Národnosti:slovenská – 85,6%
maďarská – 10,8%
rómská – 1,8%
česká – 1,2%
rusínská – 0,3%
ukrajinská – 0,3%
německá – 0,1%
polská – 0,1%
jiné – 0,2%
Náboženství:římskokatolické – 60,3%
řeckokatolicke 3,4%
evangelické 6,2%
ortodoxní 0,6%
bez vyznání 9,7%
žádný údaj 18,2%

Podnebí

Slovenská republika se nachází v mírném pásmu s charakteristickými změnami ročních období. Průměrná denní teplota v zimě je -2°C a v létě 21°C. Nejchladnější měsíc je leden, nejteplejšími jsou červenec a srpen. V nejvyšších polohách se drží sníh průměrně 130 dní v roce.

Hlavní hospodářské plodiny:pšenice, žito, kukuřice, brambory, cukrová řepa
Chov:hovězí dobytek, vepřové, drůbež, ovce, kozy
Hlavní průmyslové odvětví:automobilový průmysl, chemický průmysl, zpracování železné rudy, hnojiv, plastů, těžba hnědého uhlí
Přírodní zdroje:železná ruda, rtuť, měď, olovo, zinek