Typy ubytování na Slovensku

V tomto článku se podíváme na různé typy ubytování, které můžeme navštívit v krásném Slovensku.

Hotely

Mezi nejoblíbenější ubytování na Slovensku patří ubytování v hotelu. Je nejvyužívanějším způsobem na dovolené, kratší i delší pobyty.

Nejnavštěvovanějšími hotely jsou hotely ve Vysokých Tatrách, v Nízkých Tatrách, na Liptově, na Oravě, na Kysucích, jakož i ve Slovenském ráji. Tyto lokality jsou navštěvované po celý rok, kýmv některé lokality zejména v letním období – Podunajsko, známé Sluneční jezera.

Hotel jako ubytování je instituce, která poskytuje obyčejně krátkodobé ubytování, především turistům. Součástí hotelu jsou většinou další související služby, například restaurace, některé hotely poskytují také sály a služby na pořádání konferencí.

Dělení hotelů podle počtu hvězdiček je v evropských zemích rozdílné. Hodnocení hotelů například v Německu a Francii je značně rozdílné. Při plánování cesty je proto vhodné informovat se o systému přiřazování hvězdiček v dané zemi.

Na Slovensku rozumíme pod pojmem hotel ubytovací zařízení sloužící pro přechodné ubytování hostů, které má více než 10 pokojů. Návštěvníkům kromě ubytování, stravování a služeb zpravidla poskytuje i prostory a zařízení potřebná pro služební pobyt a rekreačně-sportovní služby na aktivní trávení volného času. Vyhláška rozlišuje ubytování: garni hotel, horský hotel, motel, hotel v užším smyslu (t.j. jiný hotel).

Hotely se podle toho, zda splňují jisté náležitosti dělí na třídy, které se označují hvězdičkami. Tyto náležitosti jednotlivých tříd jsou formou tabulky podrobně uvedeny ve vyhlášce: Kategorie Tourist *, Kategorie Standard **, Kategorie Komfort ***, Kategorie First Class **** a Kategorie Luxury *****.

Penziony

Penziony na Slovensku jsou oblíbeným ubytovacím zařízením s poměrně nízkou cenou. Penziony se tedy vyznačují, ubytování na Slovensku v penzionech = levné ubytování. Cena ubytování záleží na kvalitě služeb, které daný penzion nabízí, ale také na lokality v níž se penzion nachází.

Penziony jsou menší ubytovací zařízení jako hotely, ale zároveň větší než chaty, či chalupy nebo dřevěnice. Mají výhodu stravování, hosté penzionu si mohou vybrat zda chtějí jen snídaně, nebo i obědy a večeře, resp. polopenzi nebo plnou penzi. Jsou útulnější, s menším množstvím hosty jako hotel a nacházejí ve většině na atraktivních místech, v blízkosti jsou sportovní využití (lyžařské středisko, sportovní areály, koupaliště, jezera, vodní nádrže a pod.)

Tvoje Ubytování Vám nabízí široký a pestrý výběr penzionů na Slovensku. Vyhledáváním místem jsou penziony Vysoké Tatry (ubytování v Tatrách). Z větších měst jsou vyhledávány penzion v Žilině, penzion v Martine, penziony v Bratislave, penziony v Humenném, penziony v Nitře, či penziony v Košicích.

Velmi oblíbenými penziony jsou rodinné penziony, které jsou velmi útulné, přátelské a velmi dobře se spolupracuje s majiteli penzionů, kteří mají zájem o váš komfort, o vaši spokojenost.

Podle vyhlášky 419/2001 CFU je PENZION jednoduché zařízení hotelového typu minimálně s 5 pokoji a maximálně se 4 stálými lůžky na pokoji. Návštěvníkům zabezpečuje podávání snídaní, případně celodenní stravu a základní služby.

Chaty a chalupy

V případě, že chcete jet na dovolenou v přírodě, v klidném prostředí tak chaty a chalupy jsou nejvhodnějším řešením strávit výbornou dovolenou. Takové ubytování na Slovensku využívají zejména skupiny lidí, rodiny s dětmi, které mají rádi volnost, klid a možnost přípravy jídel kdykoliv a cokoliv. Velkým pozitivem jsou venkovní krby, ohniska, zahradní posezení, altánky, se kterými právě chaty a chalupy disponují.

 Rozdíl mezi chatou a chalupou je jednoduchý, dokud jsou chaty k pronájmu (rekreační pobyty), chalupy jsou na trvalé bydlení. Tvoje Ubytování nabízí množství chat a chalup tak pro náročné klienty (luxus a komfort), jakož i pro méně náročné a nenáročné klienty. Lokality chat a chalup jsou různorodé, můžete je najít u vody, u lyžařského střediska, v lese, u lesa apod. Hlavní doménou je okolní příroda. Lákadly luxusnějších chat a chalup jsou jacuzzi, bazén, sauna, příp. dětská hřiště, dětské prolézačky, ale i samotné vybavení interiéru a právě tu se liší kategorie těchto ubytovacích objektů.

Nejnavštěvovanějšími lokalitami jsou chaty ve Vysokých Tatrách, chaty Liptov, chaty na Oravě, chaty v Slovenském ráji, chaty v Tatrách a totéž platí i pro chalupy. Oblíbenými místy jsou Terchová, Zázrivá, Oščadnica, Zuberec, Donovaly, Habovka a jiné.

Apartmány

Ubytování v apartmánech je považováno za ubytování na Slovensku pro náročnější klientelu. Nejvyhledávanějšími místy a lokalitami jsou apartmány Hrabovo, apartmány Jasná, apartmány Lomnice, apartmány Vysoké Tatry, apartmány na Liptově, apartmány na Oravě, ale i v krásném prostředí – apartmány v Slovenském ráji.

Velké množství jsou apartmány na prodej a ne jen k pronájmu, na dovolenou. Během celého roku se vyhledávají zejména apartmán na Silvestra.

Apartmán je ubytování ve více místnostech, které jsou vybaveny kuchyňským koutem a mají možná umístění přistýlky. Pojem apartmán k nám přišel díky dovolenkovému a rekreačnímu bydlení a právě proto ho bereme jako rekreační bydlení. to znamená, že klasickou chuť po chatách, chalupách naradila chuť po jiném typu – apartmánech. Je to Tredny, který se již déle preferuje v západních zemích Evropy, ale i Severní Ameriky. Proč se setkáváme s pojmem apartmán jako rerečenom bydlení? Protože lidé využívají tento typ ubytování zejména na dovolené, kde se spokojí s menšími prostory. Ve většině se mluví o 2-pokojových Aparmán vybavených vším co má byt – obyvaci pokoj, místnost na spaní, koupelna s WC, kuchyňka.

Oproti minulosti, kdy se návštěvníci chat museli starat pomalu o všechno sami, rekreační apartmánové bydlení v sobě obsahuje zajištění služeb a zejména údržbu objektu. Co se týče samotného financování bydlení v rekreačních apartmánech, tak zde hraje jednoznačně prim pronájem před koupí tohoto typu nemovitosti. Důvod je jednoduchý, protože nejde o celoroční bydlení, ale o místo, kde strávíte maximálně tak dva týdny za rok. Výstavba tohoto druhu apartmánů však má již svůj „realitní boom“, podobně jako i jiné typy nemovitostí, za sebou. Jednoduše, v tomto poli je trh již přesycen. Tvé Ubytování poskytuje velké množství apartmánů.

Ubytovny

Ubytovna je obecné označení pro budovu nebo soubor budov, které slouží pro hromadné ubytování osob.

Obvykle se používá pouze jako označení pro nějaké blíže nespecifikované ubytovací zařízení, u kterého je předpokládaná jistá průchodnost a nouzovost poskytovaného ubytování (nejedná se tedy o běžný rodinný obytný objekt jako např rodinný dům, vilu, chatu, chalupu, byt a jiné jim podobné zařízení pro trvalé bydlení). Dále se také obvykle jedná o specializované ubytovací zařízení, které obvykle není primárně určeno jako komerční ubytovací služba, jedná se tedy obvykle o ubytovací zařízení, které má funkci subsidiární nebo pomocnou v jiném společenském systému (např. Ubytovna pro brigádníky, ubytovna pro stavební dělníky , nemocniční ubytovna pro zdravotníky, ubytovna pro cizince a uprchlíky, turistická ubytovna). Jeho použití pak velmi často vyplývá z kontextu celého sdělení.

Za ubytovny obvykle pak neoznačujeme hotely, motely, botely, penziony, ubytovny, vysokoškolské koleje, horské boudy, kasárna, nemocnice, věznice a trestanecké tábory, domovy pro matky s dětmi, dětské domovy, domovy pro seniory, rekreační tábory, prostory pro rekreační táboření (campingy), nocležné pro pracovníky v dopravě apod.

Charakter ubytovny ale mohou mít například azylové domy, útulky pro bezdomovce a jim podobné podobné sociální služby.

Kempy

Kempink je (dle vyhl. 419/2001 Sb) ubytovací zařízení, které umožňuje návštěvníkům ubytovat se ve vlastním zařízení (stan, obytný přívěs, obytný automobil, maringotka apod.), Případně v ubytovacím objektu provozovatele (v chatě, srubu, bungalovu ) v areálu kempu. Návštěvníkům poskytuje kromě základní hygienické vybavenosti i možnost stravování, základní služby, rekreačně-sportovní, kulturně-společenskou a obchodní vybavenost v rozsahu příslušné třídy. Kempování v třídě x (jedna hvězdička) je sezónní hotel vyhrazena jen na ubytování ve vlastních zařízeních návštěvníků.

V kempech bývají často společné sociální zařízení a kuchyňky pro mnoho lidí. Kempy navštěvují většinou méně nároční turisté, kteří nehledají luxusní hotely, protože v kempech nejsou poskytovány některé služby.

V širším smyslu je kemp táboření pod širým nebem.