Rakousko a vše o něm

Rakousko je federativní republika, která se nachází ve střední Evropě. Její vznik se datuje roku 1918, kdy se rozpadlo Rakousko-Uhersko. Rakousko je vnitrozemský stát a má celkem osm sousedských států. Jeho sousedy jsou na jihu Itálie a Slovinsko, na západě je to Švýcarsko a Lichtenštejnsko, na severozápadě Německo, na severu sousedí s Českou republikou a na východě tvoří hranici s Maďarskem a Slovenskem. Rakousko je členem Evropské unie, do které vstoupilo v roce 1995.

Rozloha Rakouska je 83 871 km2 a má 8 260 000 obyvatel. Hustota zalidnění činí 98 obyv./km2. Hlavním městem Rakouska je Vídeň, která se nachází na severovýchodě země. Úředním jazykem je v Rakousku němčina, je to také mateřský jazyk téměř 98% obyvatelstva, ale místně se domluvíte i maďarštinou, chorvatštinou či slovinštinou. Náboženská většina jsou katolíci (římskokatolická církev 73,6%). Měna je Euro.

Historie Rakouska

První známky lidské rasy na území Rakouska sahají do doby Homo neanderthalensis (neandrtálců). Mnoho nalezišť se nachází v Dolních Rakousech a nejvýznamnější z nich je ve Wachau, kde byla nalezena např. Willendorfská Venuše. Dál bylo území Rakouska osidlováno i v době kamenné a měděné, (z této doby je známý nález zmrzlé mumie Otziho). Na jihu a na východě byly v mladší době kamenné stopy po keltském osídlení. Pár let před naším letopočtem bylo Rakousko z velké části obsazeno Říší Římskou a za vlády císaře Claudia (41-54 n.l.), byly vybudovány na Rakouském území tři římské provincie, nejvýznamnější byla Regnum Noricum. V pozdějších letech (cca 350) se na toto území začali stěhovat Germáni, kteří vytlačovali Římany a ti nakonec tuto zemi opustili (476). Dalšími osidlovateli byli Bavoři a Slované. Bavoři sice získali vládu (v polovině 8. století), ale záhy se dostali do moci říše franské.

Významnou roli v historii Rakouska měl rod Banberků a Habsburků, kde známí vládci byli např. Maxmilián I, Ferdinand I, Leopold I, císař Karel VI a jeho žena Marie Terezie.

Rozpad Rakousko-Uherska (1918), byl zapříčiněn první světovou válkou. Rakouská republika pak procházela hospodářskými problémy a stále čelila tlaku ze strany Německa a jejího vládce Hitlera, který si nakonec vynutil Anschluss (připojení Rakouska k nacistické, Třetí říši) 12. Března 1938. Rakousko se tak zúčastnilo druhé světové války jako součást Třetí říše. Po pádu nacistů bylo obsazeno Spojenci. Až v roce 1955 se Rakousko připojilo k západním nevojenským organizacím a v roce 1995 vstoupilo do Evropské unie.

Vídeň

Vídeň je hlavním městem a statutárním městem Rakouska. Nachází se na severovýchodě země, poblíž hranice s Českou republikou, Slovenskem a Maďarskem.  Vídní protéká řeka Dunaj (druhá nejdelší řeka v Evropě). Vídeň se dělí na 23 samosprávných městských okresů, které se dále dělí na 89 katastrálních území. Starostou města je Michael Haupl.

Rozloha Vídně je 414,65 km2 a má 1 691 468 obyvatel. Hustota zalidnění je 3 983 obyv. /km2.  Je to největší město Rakouska a je také velice významným centrem kultury, hospodářství, vzdělání a politiky. V roce 2001 bylo zapsáno historické centrum Vídně na Seznam světového dědictví UNESCO. Spolu se Švýcarskou Ženevou se v roce 2008 umístila na druhé příčce seznamu měst podle kvality života (Mercer)

Vídeň je pravým místem pro milovníky kultury, hudby a architektury. Navštívit můžete např.: Burgtheater, Volkstheater, Vídeňskou komorní operu, kostel sv. Karla Boromejského, muzeum Sigmunda Freuda, vojenské historické muzeum, Uměleckohistorické muzeum, císařský palác Hofburg nebo Lichtenštejnský palác v Rossau.

Salzburg

Salzburg je hlavní město spolkové země Salcbursko a je také statutárním městem. Nachází se na západě Rakouska, v Salcburské pánvi, na hranicích s Německem. Městem protéká řeka Salzach, která zásobuje vodou kopce v okolí města a vytváří tak zelenou panoramu, která činí Salzburg jedním z nejzelenějších měst v Evropě. Salzburg je čtvrté největší město Rakouska a je velice oblíbenou destinací turistů. Historická část města byla zapsána v roce 1996 na Seznam světového dědictví Unesco. Narodil se zde např. známý skladatel Wolfgang Amadeus Mozart (1756). Starostou města je Heinz Schaden

Rozloha města je 65 678 km2 a má 150 000 obyvatel. Hustota zalidnění je 2 445 obyv./km2. Salzburk je město kultury a umění. Připomíná spíše lázeňské městečko (hlavně jeho historické centrum), kde se zastavil čas. Navštívit můžete některé z krásných parků např. Mirabellgarden, zámecký park Hellbrunn nebo Volksgarden (lidová zahrada). Milovníci divadla mohou navštívit Salzburger Landestheater (zemské divadlo) nebo známé Salzburg Marionettentheater (Loutkové divadlo). A nakonec za podívanou stojí i Rupertinum (Muzeum moderního umění), Dům přírody nebo Stille Nacht Museum (Muzeum ,,Tichá noc“). V okolí města se nachází Kapucínská hora, Mnišská hora a mezní hora, které nabízejí nenáročné procházky krásnou přírodou.

Innsbruck

Innsbruck se nachází na jihozápadě Rakouska, v údolí Innu, které je obklopeno vrcholky Alp. Nejvyššími body v blízkosti města jsou vrchol Serles (2718m) a Hafelekar (2334m). Innsbruck je hlavní město Tyrolska, rakouské spolkové země a je páté největší město Rakouska. Starostkou města je Christine Oppitz-Plohrer.

Rozloha města je 104,91 kma má 118 082 obyvatel. Hustota zalidnění je 1 126 obyv./km2. Innsbruck se stal velice oblíbenou destinací turistů, v zimě to jsou převážně lyžaři a vrcholoví alpinisti, po zbytek roku sem zavítá i mnoho rodin a seniorů, pokochat se krásou Tyrolské přírody. V Innsbrucku se nachází sídlo biskupa a je zde i mnoho vysokých škol a jedna universtita. Navštívit můžete např.: Zlatou stříšku, která pochází z gotického období, dóm sv. Jakuba, který pochází z období baroka, Císařský zámek (Hofburg) nebo klášter Wilten, ve kterém se nachází barokní kostel (1751-1756). Pro krásný výhled na panoramu hor a na město, můžete použít lanovku, která vede z centra města na blízký vrchol Hungerburg a je přes 1800 metrů dlouhá.

Hory a jezera v Rakousku

Povrch Rakouska je z 60% hornatý a 43% je zalesněno. Největší nížiny se nacházejí v povodí řeky Dunaj, na východě země, jsou to: Alpské a Karpatské předpolí, Vídeňská pánev a Moravské pole a malá část nížin se nachází i na jihu (Štýrsko).

Na severu země se nachází pohoří Českého masivu, které sahá až do Bavorska a Česka. Na východu leží Malé Karpaty, ale největší hornatou část tvoří Východní Alpy (Tyrolské Střední Alpy, Vysoké Taury, Nízké Taury, Severní vápencové Alpy a Jižní vápencové Alpy). Nejvyšší hora Rakouska se nachází ve Vysokých Taurách (Grossglockner 3 798m).

Největším jezerem je Neziderské jezero (Neusiedler See), které se nachází v Burgenlandu, na východě Rakouska, na hranici s Maďarskem, kterému připadá 23% rozlohy jezera. Celková rozloha jezera je 315km2 . Druhé největší jezero je Attersee (46km2) a třetí je Traunsee (24km2). Dále je na západě země Bodamské jezero, ale to zasahuje do Rakouska je malou částí. Největší podíl má na Německé a Švýcarské straně. Mezi známá a turisty vyhledávaná jezera jsou např. i Worthersee, Mondsee a Wolfgangsee.

Národní parky

Rakousko má šest národních parků, každý má tak trochu jinou tvář, ale všechny jsou navštěvovány, hlavně v teplejších měsících, turisty.

Národní park Hohe Tauern:  Je největším národním parkem v Evropě. Nachází se ve Vysokých Taurech, na hranici Salcburska, Tyrolska a Korutan. V centru parku je stále nedotčená příroda, která je přístupná nejen zemědělcům, ale i turistům. Park je protkaný dobře udržovanými turistickými stezkami. Pokud nemáte s vysokohorskou turistikou zkušenosti, můžete si najmout horského průvodce. Na své si zde přijdou i horolezci, najdou zde mnoho tras na zdolání. V parku se nachází i horské chaty, které nabízejí pohoštění a v některých můžete i přespat.

Národní park Neusiedler See (Neziderské jezero): Nachází se na jihovýchodě Rakouska, na hranicích s Maďarskem. Park se vyznačuje mokřinami, močály a rozsáhlým rákosovým porostem. Tento park byl veřejnosti otevřen až v roce 1993 a jedním z mála tohoto typu. Po Rumunsku (Dunajská delta), je druhým největším rákosovým porostem v Evropě. Díky vlhkým klimatickým podmínkám zde žije a roste mnoho druhů fauny a flóry. Východní část jezera je známá jako Seewinkel (ptačí ráj), který je nejvýznamnější v Evropě. Žije zde např. skokan vodní nebo čolek dunajský a roste tu rakouský černobýl a kozinec žlabkatý.

Národní parky v Rakousku

Fauna a flóra

Rakousko má mnoho rezervací a národních parků, najdete zde i v malé míře dešťové lesy a pralesy.  Nachází se zde také mnoho endemických (rostlinných a živočišných) druhů, které jsou chráněné. Rakousko leží ve střední Evropě a tak se zde nachází spíše středoevropská fauna i flóra.

Fauna: V hornatých částech země, v Alpách, žijí svišti, kamzíci a občas zahlédnete ve vzduchu kroužit orla. Výjimkou není ani kavče žlutohnědé. U jezer hnízdí v rákosovém porostu např. husa divoká, volavka, kolpík bílý. Před několika lety se do Rakouských hornatých, zalesněných oblastí vrátil medvěd, který se vyskytuje převážně v jižní části země a jen v malém počtu.

Flóra: Rakousko má velké procento zalesněné plochy. Vzhledem k dobrým klimatickým podmínkám se tu daří mnoha rostlinným druhům. Lesy jsou v nižších polohách spíše listnaté a smíšené (dub, buk, smrk), výše rostou spíše lesy jehličnaté (modříny, smrky a limby). V alpách roste i mnoho známých druhů flóry např. hořec, protěž (často používána na suvenýry), hvozdík alpínský, pěnišník razavý.

Fauna a flóra v Rakousku