Polsko – tipy na ubytování, výlety a dopravu

Polská republika je relativně velký středoevropský stát, na severu omývaný Baltským mořem a sousedícím s Českem, Německem, Slovenskem, Běloruskem, Ukrajinou, Litvou a Ruskem. Podobně jak je tomu u nás, tvoří povrch převážně roviny. Hory lemují hlavně hranice s okolními státy. Polsko je svou rozlohou osmou největší a sedmou nejlidnatější zemí Evropy.

Řekne-li se Polsko, vybaví se každému především dvě věci – silně věřící obyvatelstvo a nacistický koncentrační tábor u Osvětimi. Polsko je ale mnohem víc. Především krásná země s poměrně zachovalou kouzelnou přírodou, přechodným přímořsko-kontinentálním podnebím, silně zakořeněnými tradicemi a krásnými historickými městy.

Divadlo Julia Slowacki

Dříve se jezdilo do Polska hlavně na známé trhy. Postupně se od nich mírně upustilo a začalo se sem jezdit především na různé poznávací pobyty a zájezdy. V poslední době se však trend výhodných polských trhů opět vrací. Češi berou útokem už nejen tržnice, ale také obchodní centra, kde ušetří na většině zboží až polovinu cenu. Totéž platí také o pohonných hmotách. Trendu výhodného nakupování v Polsku nahrávají také velmi přívětivé ceny autobusových dopravců, které nabízejí jednodenní zájezdy do Polska právě za účelem nákupů.

Pokud se rozhodnete navštívit Polsko kvůli nákupům, určitě bude stát za to, když si pořídíte zpáteční jízdenku třeba až na druhý den. Stihnete si tak prohlédnout třeba nádherný historický Krakov, který doslova bere dech. Stará typická polská architektura, posvátnost místních kostelů, klášterů a hrobek, to vše Vás jistě očaruje. Co si může návštěvník přát více, než historická památky, architektonické skvosty a spoustu zajímavých míst a současně komfortní ubytování v hotelech, apartmánech či penzionech za neuvěřitelně přívětivé ceny.

Radnice Vratislav

Polsko jako takové je velmi známé také silným katolictvím a přísnými postoji například k potratům a spoustě dalších věcí. Méně známé, ale o to nádhernější jsou polské národní parky a rezervace. Mezi největší patří například Národní park Biebrzański, Národní pak Kampinoski nebo Národní park Bieszczadzki.

Poznávací zájezdy a Eurovíkendy v Polsku

Ačkoliv omývá severní hranice Polska Baltské moře, jsou zde díky jeho nízké teplotě vyhledávány spíše několikadenní poznávací zájezdy, než delší dovolené, natož u moře. Tato poměrně velká země ve středu Evropy je díky své poloze a bohaté a živé historii doslova rájem pro milovníky staré architektury či historiky.

Muzeum Chopyňa Varšava

Cestovní kanceláře nabízejí poznávací zájezdy do Polska, které v průměru trvají asi 3 dny. Délka pobytu se samozřejmě liší podle nabídky cílových míst, výletů a dalších aspektů. Nejčastějšími cíli výletů jsou především oblasti Krakova, Osvětimi, Varšavy či Wroclav (neboli Vratislav).

Cestovní agentury a kanceláře většinou nabízí ve svých nabídkách zájezdů, poznávacích pobytů a Eurovíkendů právě oblast Krakova. Město samotné je unikátní perlou Polska, plnou historických skvostů, památek, staveb a nevšední majestátní atmosféry. Navíc je to odtud k dalším hojně vyhledávaným oblastem prakticky co by kamenem dohodil.

Jihovýchodně od Krakova se nachází významné královské solné doly ve Wieliczce (Věličce). Doly jsou hojně navštěvované turisty z blízkého i vzdálenějšího okolí. Prakticky každý, kdo se v této oblasti ocitne si nenechá ujít příležitost shlédnout takovouto raritu. Západně od krásného Krakova se zase na obrovské ploše rozprostírá smutně proslavená Osvětim.

Stále oblíbenější jsou v posledních několika letech takzvané Eurovíkendy v Polsku. Ty nabízejí ideální řešení pro turisty, kteří chtějí v co nejkratším možném čase vidět co nejvíce krás této jemné země. Obrovskou výhodou Eurovíkendů je například fakt, že kromě výběru termínu za Vás naprosto všechno zařídí cestovní kancelář. Na Vás zůstává jenom vybrat si datum a sbalit kufr. Eurovíkendy obvykle trvají 3 až 4 dny, odjezd bývá stanovený na pátek a návrat zpět do ČR většinou na neděli nebo pondělí. V ceně vybraného Eurovíkendu jsou již obvykle zahrnuty všechny poplatky spojené s ubytováním, cestou a případným vstupným do památek a dalších zajímavých míst.

Ubytování a doprava

Při cestování do Polska máme tu velkou výhodu, že se jedná o jednoho z našich sousedů, takže cesta nám v nejhorším případě zabere pár hodin. Volba dopravního prostředku, pokud se jede takzvaně „na vlastní pěst“, závisí především na počtu osob, které se plánovaného poznávacího výletu nebo Eurovíkendu do Polska zúčastní.

Fontána ve Vratislavi

Nejvyhledávanějším dopravních prostředkem jsou dálkové autobusy, nebo v případě, že cestujete s cestovní agenturou objednaný autobus pro Vaši skupinku. Další možností je doprava vlakem, ale ta už není bohužel tak pohodlná jako cesta zmiňovanými autobusy, které jsou v dnešní době již většinou klimatizované, nabízejí možnost občerstvení v minibaru, sledování televize během jízdy nebo dokonce připojení k wifi. Nespornou výhodou autobusové dopravy je o poznání nižší cena za cestu, včetně zpáteční jízdenky a místenky. V průměru se obousměrný lístek do Polska pohybuje kolem dvou tisíc korun. Záleží ale samozřejmě na termínu Vaší cesty a také na cílovém místem. Čas strávený na cestě autobusovou dopravou je také téměř poloviční, ve srovnání s cestování vlakem.

Další možností je cesta vlastním automobilem. Je sice poměrně rychlá, ale máme-li ji opět srovnat s ostatními možnostmi, docela se prodraží a ani pohodlí není nijak velké.

Ubytování v Polsku je všeobecně na poměrně dobré úrovni. Ve větších městech se nabízí především možnost ubytování na hotelech, apartmánech či hostelech. V menších městech a okrajových částech je pak také obvyklé >ubytování v penzionech. Cena ubytování za noc je různá. Ovlivňuje ji především komfortnost hotelu nebo jiného typu ubytování, poskytované služby a umístění. V městě, jako je například Krakov, se může cena za noc na osobu pohybovat kolem 130 Kč, pokud si však potrpíte na luxus a nejrůznější služby jako welness, klimatizace, připojení k internetu na pokoji a spoustu dalších, může se cena za noc vyšplhat klidně i na dva a půl tisíce korun.