Chorvatsko a letní dovolená? Zapomeňte na exotické země a vsaďte na klasiku.

Také si říkáte, proč řešit letní dovolenou teď, kdy všichni nadšeně zase po roce čekáme na sníh? Odpověď je jednoduchá. Ty nejlepší dovolené si zamluvíte právě v tuto dobu. Nečekejte na poslední chvíli a peníze od Ježíška raději investujte do letního zážitku. First minute dovolená je právě to, co vám v zimním čase vykouzlí úsměv na mrazem ztuhlé tváři.

Proč si vybrat Chorvatsko?

Chorvatsko je známo tím, že je jednou z nejvíce navštěvovaných letních destinací nás, Čechů. A důvod je jednoduchý. Svým turistům dokáže nabídnout všechno co exotické země, nicméně za mnohem nižší částku. Zároveň je z naší země docela dobře dostupná i autem. Stačí vyjet večer a ráno už se budete koupat v Jadranu. A to je hodně lákavý důvod.

Země je bohatá na kulturní památky, národní parky, nádherné pláže a dechberoucí přírodu, kterou si užijete doslova na každém kroku. Ochutnáte i místní speciality, jako jsou například:

 • Pašticada,
 • Žgvacet,
 • Olihně,
 • Brodet,
 • Štrukle,
 • Rožata.

Jak se do Chorvatska dostat?

Autem

Jak již bylo zmíněno, autem se dá do Chorvatska dostat skvěle, a proto také mnoho českých turistů tuto alternativu využívá. V tomto případě musíte myslet na to, že si připlatíte za dálniční známku. Její cena odvisí od výšky a hmotnosti vašeho vozidla. Vydáte se cestou přes Slovinsko, nebo Maďarsko (tato trasa je o hodinu a půl delší). Buďte připraveni také na mýtné brány, kde se platí v eurech, kunách nebo i kreditní kartou.

Suma sumárum, zpáteční cesta autem do Chorvatska vyjde na cca 5 – 8 tisíc za celou posádku, samozřejmě v závislosti na cílové destinaci.

Autobusem

Prakticky každá cestovní kancelář tuto možnost nabízí. Nicméně pro mnohé z nás není tato varianta zrovna příjemná, a to z důvodu jistého cestovního nekomfortu. Nemůžete si zastavit, kde se vám chce, ani si po cestě nahlas zpívat „Sláva, nazdar, výletu“ nebo se jinak hlasitě zabavit s ostatními členy posádky.

Pokud se rozhodnete jet autobusem na vlastní pěst, využijte společnosti Jadran Express – zpáteční jízdenka se pohybuje okolo 2.500,-, či společnosti RegioJet. Pokud druhou variantu vyberete dostatečně dopředu, seženete zpáteční jízdenku i za 1.500,- – a to za těch pár hodin nekomfortu určitě stojí.

Vlakem

Vlaky z Prahy do Splitu (přes Brno a Budapešť) jezdí pravidelně dvakrát týdně, takže pokud se rozhodnete na poslední chvíli, jednoduše nasednete a jedete. Mimo hlavní sezónu jezdí trasou přes Vídeň. Zde vás bude čekat přímý spoj do Záhřebu. I v tomto případě můžete využít různé slevy – studentské, dětské, seniorské, skupinové a podobně.

Letadlem

Letecká doprava do Chorvatska je samozřejmě ta nejoblíbenější, jelikož trvá pouze okolo 100 minut a na výběr máte hned z několika chorvatských letišť:

Cenově je letenka také docela přijatelná, a to v částce 5.000,- a mimo hlavní sezonu klidně i za polovic.

Ubytování v Chorvatsku u moře

Kempy Chorvatsko

Pokud dáváte raději přednost volné přírodě před přeplněnými hotely, kempy v Chorvatsku nabízí vysoký komfort a celou řadu kulturního vyžití. Pokud stan nemáte nebo se vám ho s sebou nechce brát, ubytujte se jednoduše v pronajatém stanu. V Chorvatsku se nachází přes 500 kempů a jejich cena se liší od několik set až po několik tisíc za noc. Záleží tak na vás, jakou úroveň ubytování si zvolíte. Také vezměte v potaz, či budete v kempu trávit čas i přes den, či sem zavítáte jen na přespání.

Pozor! Nocování ve volné přírodě je v Chorvatsku přísně zakázané!

Jaké jsou nejoblíbenější kempy?

 • Šimuni Camping Village, Pag***,
 • Lanterna Camping, Poreč****,
 • Camping Poljana Village, Mali Lošinj***,
 • Zaton Holiday Camping Resort, Nin****,
 • Solaris Resort, Šibenik****,
 • Baško Polje, Baška voda** ,
 • Bijela Uvala, poreč****.

Před tím, než se do konkrétního kempu vydáte, je třeba vzít v potaz jeho vzdálenost – poplatky za trajekty mohou být často vysoké.

Apartmány Chorvatsko 2020

Tento způsob ubytování u moře je oblíben hlavně u rodin s dětmi, jelikož nabízí základní komfort ve formě vlastní kuchyně, kde dětem připravíte kvalitní oběd v případě, že s nimi nechcete vyrážet do města na jídlo. Ceny tohoto ubytování Chorvatsko se také samozřejmě se liší v komfortu daného apartmánu, pokud nejste nároční, můžete se ubytovat již od 200,- za osobu za noc.

Hotely Chorvatsko 2020

Pokud toužíte po all inclusive luxusu, je dovolená v Chorvatsku v hotelu jasnou volbou. Bude o postaráno ve všech ohledech. Hotely často disponují i soukromými plážemi či bazény, takže se nemusíte bát návalu turistů a cvakajících fotoaparátů všude kolem vás. Skvělé jídlo dostanete kdykoli si vzpomenete, nápoje budete konzumovat neomezeně – jak nealko, tak i alko, a o vaši zábavu se budou celou dobu pobytu starat zkušení animátoři. Cena ubytování se ale samozřejmě diametrálně liší od ostatních variant a šplhá i do tisíců za noc.

Jaké jsou nejoblíbenější destinace pro dovolenou v Chorvatsku?

Chorvatsko Zadar

Tohle překrásné město musíte navštívit už díky jeho unikátu – Mořským varhanám. Jedná se o soustavu trubic a píšťal, které jsou zabudovány do schodů, jež vás příjemně dovedou až do samotného moře.

Další, co by vám nemělo uniknout, je Pozdrav Slunci. Nenechte se zmást, nejedná se o klasickou jógovou pozici, ale o projekt fotovoltaických solárních modulů, které jsou zapuštěny do dlažby a v noci hrají doslova všemi barvami.

Tohle je samozřejmě jen zlomek všeho, co je v Zadaru k vidění. Za zmínku jistě stojí i ulice Kalelarga. Jde o nejstarší ulici, která byla svědkem mnoha historických událostí, což je ve zdejší atmosféře opravdu cítit. Dále můžete obdivovat zbytky římského fóra, pevninskou bránu či množství malebných kostelíků.

Nejoblíbenější pláže Zadar:

 • Kolovare Beach,
 • Borik Beach,
 • Punta Rožica Beach,
 • Lipauska Beach.

Chorvatsko Pula

V západním Chorvatsku se určitě ubytujte ve městě Pula, které je největší v této oblasti. Za dob Rakouska-Uherska sloužilo město dokonce jako námořní základna. Dnes je důležitým průmyslovým centrem. Ubytování je možno prakticky všude, jelikož hotely jsou rozprostřeny prakticky po celém ostrově.

Pobřeží je zde docela členité, což je na jadranské poměry docela nezvyklé. Uvelebíte se jak na kamenité, tak na štěrkové pláži, doplněné o betonové plošiny či skalní plotny. Vydat se sem tedy můžete jak na vlastní pěst, tak na romantickou dovolenou s partnerem nebo rodinnou dovolenou s dětmi. Každý si své oblíbené místečko najde.

Nejoblíbenější pláže v Pule:

 • Valkana Beach,
 • Hawaii Beach,
 • Kolumbarica Beach,
 • Dabeljak Beach.

Chorvatsko Split

Navštivte toto druhé největší město Chorvatska a užijte si skvělou dovolenou. Nachází se ve střední Dalmácii a je nejen hospodářským, ale také dopravním, správním a kulturním střediskem Splitsko-dalmatské župy. V červenci je zde příjemná teplota okolo 26 °C, takže je toto město často navštěvováno rodinami s dětmi. Split drží dlouhodobě prvenství v ročním průměru slunečního svitu. Pokud hledáte nevšední zážitky, určitě se vydejte na dovolenou právě sem.

Pláže jsou rozmanité – písčité, štěrkové, skalnaté i kamenné. Rodiče si tak užijí relax na písku, děti si tady zatím budou stavět hrady – no, nezní to jako idylka? Zároveň vás čeká spousta zábavy a kvalitního jídla.

Nejoblíbenější pláže ve Splitu:

 • Bacvice Beach,
 • Firule Beach,
 • Plaža Kašjuni.

Kam se vydat na výlet?

Po stopách Vinnetoua – Plitvická jezera

Pokud se chcete vrátit do míst, kde se hrdinný Vinnetou společně se svým věrným přítelem Old Shatterlandem proháněli na svých koních, jistě byste neměli minout Plitvická jezera. Tohle místo je doslova nabito indiánskou atmosférou a tou nejčistší přírodou, kterou jste kdy mohli vidět. Ne nadarmo je tento stejnojmenný národní park řazen mezi nejkrásnější přírodní památky světa. Úchvatné vodopády, azurové hladiny i bohaté lesy dokážou vzít dech opravdu každému. Nebyla to támhle za stromem Rybana?

Chorvatsko Brač

O této pláži jste již jistě slyšeli. Paradoxně je její oblíbenost negativum, jelikož zde vidíte doslova hlavu na hlavě. Co byste neměli rozhodně minout, je Zlatý roh. Tenhle výběžek do moře láká svou exkluzivitou. A ani silné větry a devítimetrové vlny, které ho v roce 2018 postihly, nijak na kráse neubraly. Pokud chcete svým známým přivézt z dovolené olivové mýdlo, tak ho určitě kupte v Brači. A pokud se chcete zdržet i večer, jistě byste měli ochutnat místní vínko v některé z příjemných taveren.

Chorvatsko Záhřeb

Jestli se chcete vydat do samotného centra státu, všechny cesty vás zavedou do Záhřebu. Zarelaxujete si v lázních, projdete si místní kulturně-historické centrum a oceníte národní dědictví v podobě Kamenné brány, kostela sv. Marka, Náměstí Bána Jelačice a krále Tomislava. Ženy se doslova vyřádí v proslulých obchodních centrech Avenue Mall, West Gate, Arena Central. Každá si přeci z dovolené musí něco přivézt!

Ať už jedete na dovolenou jen tak sám, chcete prožít romantické chvilky se svým partnerem nebo partnerkou, či od své dovolené očekáváte nezapomenutelné rodinné zážitky, Chorvatsko je skvělou volbou. Má totiž pro každého něco – a za přijatelnou cenu.

Už víte, kam se v létě vydat na dovolenou? Myslím, že volba je jasná.